Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi

 

 

 

 

 

Dekanın Mesajı

Güzel Sanatlar fakülteleri topluma düzeyli ve düzenli bir kültür akışı sağlamakta diğer fakültelere göre daha etkin olan fakültelerdir. Öncelikli hedef bilim, kültür, sanat ve estetiğe ulusal ve evrensel düzeyde katkıda bulunmaktır.

TNKÜ bünyesinde kurulmuş olan Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi’nde değişik sanat ve tasarım dallarında Türkiye´yi yurt içinde ve yurt dışında başarı ile temsil edebilecek, küreselleşme sürecinde kendi kültür ve sanat değerlerimizden ilham alan tasarımcılar, yaratıcı bireyler yetiştirilmesi amaçlanmaktadır.

Fakültemizin ilk Lisans Programı Peyzaj Mimarlığı Bölümü ile başlamıştır. Bu bölüm, Üniversitemizin Ziraat Fakültesi bünyesinde, 2004-2005 eğitim-öğretim döneminde Lisans Programı’na başlamış olup 5 dönem mezun vermiştir. 2012-2013 eğitim-öğretim döneminden itibaren öğretim elemanları ve  öğrencileri ile birlikte fakültemiz bünyesine aktarılmıştır. Fakültemiz, güçlü bir akademik alt yapısı olan, aynı zamanda  5 yıllık Lisans ve 13 yıllık Yüksek Lisans  program deneyimine sahip Peyzaj Mimarlığı Bölümü’nün aktarılması ile aktif hale gelmiştir. Peyzaj Mimarlığı Bölümü´ne bu yıl 62 öğrenci alınmıştır.

Fakültemiz bünyesinde açılan  bölümler: Mimarlık, Endüstri Ürünleri Tasarımı, Grafik Tasarımı, Resim, Geleneksel Türk  Sanatları, Seramik ve Cam  Tasarımı, Sahne Sanatları ile Sinema-Televizyon bölümleridir.

Bu bölümlerden Mimarlık Bölümü’nde 2013-2014 yılı eğitim öğretim döneminde 30 öğrenci ile lisans programına başlanmıştır. 2016-2017 eğitim öğretim yılı sonunda ilk mezunlarını veren bölüme, bu yıl 72 öğrenci alınmıştır.

Resim Bölümü’nde, 2014-2015 yılı eğitim öğretim döneminde özel yetenek sınavı ile 15 öğrenci alınarak Lisans programına başlanmıştır, bu yıl 31 öğrenci alınmıştır. Ayrıca, Resim Bölümü Lisans Programı yanında Resim Ana sanat Dalı’nda Yüksek Lisans Programı’na da başlanmış olup, 2018-2019 eğitim öğretim yılı güz döneminde 9 öğrenci alınmıştır.

İstanbul´a 90 km uzaklıkta,  yaşamı rahat, huzurlu bir sahil kenti ve bir büyükşehir olan Tekirdağ’da merkez ilçedeki Fakültemiz çatısı altında sizleri görmekten mutluluk duyacağız.

En içten sevgi ve saygılarımla,

Prof. Dr. Murat ÖZYAVUZ