2014-12-15

''Zoetrope MontajMimarlık Bölümü I. sınıf öğrencilerinin Mimari Tasarım I dersi kapsamında ürettiği ve Yrd.Doç.Dr.Esen Gökçe ÖZDAMAR ve Yrd.Doç.Dr.Okşan TANDOĞAN tarafından yürütülen“Zoetrope Montaj” başlıklı çalışmalar, Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi alt katında sergileniyor. Sergi, öğrenciler tarafından düzenlenen rehberli turlar eşliğinde de gezilebiliyor. Sergi herkese açıktır.

///  Zoetrope Montaj  ///

"Şeyler... bir görünür bir kaybolur...

Onyedinci yüzyıldan itibaren yapılan optik deneyler ve sinemanın öncülleri olarak art-imge yaratım  makinaları... Birer okuma aracı olarak thaumatrope (mucize çevirici) ve zoetrope’lar (yaşam tekerleği) ile İstiklal Caddesi üzerinden bir okuma denemesi...

“Art-imgeler  optik birer fenomen olarak antik dönemden beri biliniyordu. 18. yüzyılın sonlarına dek derinlemesine irdelenmemiş ve optik alanın dışında tutulmuştur. Art-imgeler hayali ya da salt görünüşler kategorisi içinde değerlendirilerek önemsenmemişlerdi. 19. yüzyılın başlarında, özellikle Goethe ve onu izleyen fizyolojistler için optik illuzyon diye bir şey yoktu: Sağlıklı bedensel gözün deneylediği her şey gerçekten de optik hakikatti” (Crary, Gözlemcinin Teknikleri, 2011)

Mimarlık öğrencilerinin bu çalışmasında,  İstiklal Caddesi üzerinde anlık olarak deneyimlenen ve retina üzerinde iz bırakan durumlar ve potansiyelleri birer anlatı olarak fragmanlar haline getirdiler.

Yaklaşık bir aylık süreç boyunca öğrenciler İstiklal Caddesi üzerinde birer flaneur / flaneuse olarak görsel, işitsel ve bedensel olarak deneyimledikleri izler üzerinden yola çıkarak eskizler, analizler ve pop-up çalışmalar yaptılar. Cadde üzerinde 1/200 ölçeğinde in-fill birer mekan tasarlayarak kent ve görmek/ görülmek üzerine düşünceler ürettiler.

Bu deneyimleri, bir storyboarda yansıttıktan sonra peşisıra fragmanlar halinde zoetrope ve praxinoscope makinalarına dönüştürdürler. Sergide oluşturdukları mekan ile öğrenciler, izleyiciyi İstiklal Caddesi’nde kısa bir gezintiye çıkardıktan sonra ortada yer alan siyah büyük zoetrope’un içine girmeye davet ediyorlar. Büyük zoetrope izleyiciyi içine çekerek, izleyicinin de montajın önemli bir parçası olduğunu anlatıyor.

Sizin İstiklal Cadde’niz ise nasıl bir okuma?"

Zoetrope_montaj_sergi_metni METNİ İÇİN TIKLAYINIZ

Zoetrope montaj sergi_tur rehberi METNİ İÇİN TIKLAYINIZ


Tarih: 10.12.2014-22.12.2014

Yer:    Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi alt katı